Gå til hovedindhold
Logo for Affaldplus Genbrug og Energi
  • Borger
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Butikker
    • Affalds-ABC
    • Asbestaflevering
    • Din kommune
    • Sortering i hjemmet
    • Skilte
  • Virksomhed
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Anlæg
    • Kunde på anlæg
    • Kunde på genbrugsplads
    • Skilte
  • Besøg os
    • YderZonens forløb
    • Om YderZonen
  • Om AffaldPlus
    • Artikler
    • Bestyrelse
    • Job hos os
    • Kontakt
    • Nyheder
    • Publikationer
  • Fjernvarme
    • Dianalund Fjernvarme
    • Glumsø Fjernvarme
    • Sorø Fjernvarme
  • Selvbetjening
  • Borger
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Butikker
    • Affalds-ABC
    • Asbestaflevering
    • Din kommune
    • Sortering i hjemmet
    • Skilte
  • Virksomhed
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Anlæg
    • Kunde på anlæg
    • Kunde på genbrugsplads
    • Skilte
  • Besøg os
    • YderZonens forløb
    • Om YderZonen
  • Om AffaldPlus
    • Artikler
    • Bestyrelse
    • Job hos os
    • Kontakt
    • Nyheder
    • Publikationer
  • Fjernvarme
    • Dianalund Fjernvarme
    • Glumsø Fjernvarme
    • Sorø Fjernvarme
  • Selvbetjening
Glumsø Fjernvarme
  • Glumsø Fjernvarmes forside
  • Forside Glumsø Fjernvarme
search
menu
  • Glumsø Fjernvarmes forside
  • Forside Glumsø Fjernvarme
  1. Affalds-ABC
  2. Genbrugspladser
  3. Selvbetjening
add

Opsamling på informationsmøde

Onsdag den 8. april 2026 var borgerne i Glumsø mødt op i Den Gule Café på skolen for at høre mere om fjernvarmen i byen. Tilmeldingsfristen er den 15. juni 2026.
Billede fra informationsmøde i Glumsø
120+ var mødt op i Den Gule Café for at høre om fjernvarmetilbuddet

Tusind tak for det flotte fremmøde i Den Gule Café! Med +120 tilhørere til informationsmødet kan vi konstatere, at interessen for fjernvarme i Glumsø stadig er til stede. Det er vigtigt for AffaldPlus, at alle føler sig oplyst, så det er muligt at tage stilling til fjernvarmetilbuddet på et faktuelt grundlag inden tilmeldingsfristen den 15. juni 2026.

AffaldPlus' fjernvarmechef, Christian Carlsen, åbnede mødet med at italesætte nogle af de rygter, vi oftest hører på fjernvarmerørene. Han kom blandt andet ind på udtrædelsesgodtgørelse, da Odsherred-sagen stadig spøger og giver bekymringer. Ét af de tiltag, der er med til at sikre, at vi ikke ender dér, er fjernvarmeprojektets mange 'stopknapper' (slide 6), som sikrer, at projektet hele tiden er økonomisk forsvarligt, men som også kan få projektet til at falde fra hinanden, hvis det modsatte er tilfældet. Herefter blev det projektleder, Peter Valsøes tur. Han koncentrerede sig om priser og modeller, hvad der sker på din grund og i dit bryggers, det nye varmeværk på den anden side af banen og vigtigst af alt, så tilbød han at komme på besøg hos alle, der ønsker det, før de tilmelder sig! Kontakt Peter her. 

Der kom mange vigtige pointer frem, og vi fik mange gode spørgsmål, - her kommer en opsamling (se også oplæg): 

  1. Tilslutning. Vi har brug for samlet set 50 % udover kommunens ejendomme. Du kan tilmelde dig om fx 2 år, hvis tilslutningen er stor nok i juni, men pas på du ikke bliver tungen på vægtskålen. Er der ikke nok 15. juni, så kommer fjernvarmen ikke. Så tilmeld dig hurtigst muligt, hvis du ønsker fjernvarme, - også selvom dine naboer ikke gør. Selvom I er få tilmeldte på vejen, kan der alligevel være mulighed, hvis fx din bolig ligger tæt på en ledning. Disse teknikaliteter har den almindelige borger ikke en chance for at regne ud. Så en opfordring til tilmelding og så kigger vi på energitætheden i forhold til den enkelte tilmelding. Lad være med at vente til sidste øjeblik, da en stigende tilslutningsprocent virker motiverende på dine naboer.
    Vær opmærksom på, at dem der har tilkendegivet interesse og indbetalt 1.000 kr. til Glumsø Fjernvarme a.m.b.a. ikke automatisk er tilmeldt hos os. De skal tilmelde sig på ny, så vi kan sende en bindende kontrakt. 
    Hvis der ikke er stor nok tilslutning, er det Næstved Kommune, der beslutter, om Glumsø skal forblive fjernvarmeområde, eller der kan åbnes for tilskud til varmepumper. 
  2. Stigende priser. Nogle er bekymret for stigende priser, når de først er koblet på fjernvarmen. Til dét kan vi sige, at vi ikke må tjene penge på at sælge fjernvarme - vi skal ramme et stort, rundt nul hvert år. Evt. overskud/underskud indregnes i det efterfølgende års priser. Det nye værk er designet til at imødegå prisudsving, kunderne er beskyttet af forbrugervarmeprisloftet, og vi optager kun lån i kommunekredit med fast rente på mellem 2,5 - 4,5% p.t.. Afdrag og afskrivninger løber over 30 år. Herudover skal vi anmelde årets priser til Forsyningstilsynet, og når året er gået, skal de eftervises.
  3. Tidsplan. Tidsplanen ses nederst på siden. Inden 1. juli 2026 får de tilmeldte besked, om der er tilslutning nok. Hvis ikke, så nedlægges projektet. De første forventes at blive koblet på i efteråret 2027 og de sidste i 2029. 
  4. Tilstrækkelig arbejdskraft og materialer. Er det til at få arbejdskraft, og hvad med stigende priser på materialer og brændstof? Vi har de seneste år været i gang med at udvide nettet i Sorø og oplever ikke, at det p.t. er svært at få entreprenører. Vi er generelt obs. på stigende priser og regner løbende det store regnestykke efter.
    Nogle har hørt, at Energinet har indført et stop for større el-tilslutninger, fordi elnettet er presset. Det vedrører ikke projektet i Glumsø. Vi skal bruge maksimalt 5,4 MW, og stoppet er først relevant for nye projekter med behov for over 40 MW. 
  5. Gasfyret - hvor længe passer I på mit fyr? Hvis du har underskrevet en kontrakt, så sørger vi for, at du får et midlertidigt gasfyr, hvis dit eget går i stykker, og det ikke kan svare sig at reparere det. Den service gælder enten, indtil fjernvarmen er installeret hos dig, eller til den dag du får brev om, at du ikke får fjernvarme pga. manglende tilslutning. Når fjernvarmen er lagt ind, er du velkommen til selv at sælge dit gasfyr.
    Det diplomatiske svar vedr. et kaput oliefyr var "vi ser, om vi ikke kan finde en løsning". 
  6. Bestyrelsen. Glumsø Fjernvarme får en bestyrelse bestående af formanden fra I/S AffaldPlus, to bestyrelsesmedlemmer fra Næstved Kommune og to kunderepræsentanter fra Glumsø. Der blev spurgt til, hvilket juridisk ansvar man har som kunderepræsentant? Svaret er det samme ansvar som de øvrige bestyrelsesmedlemmer. Skulle noget mod forventning gå helt skævt, er alle medlemmer dækket af AffaldPlus' bestyrelsesansvarsforsikring. 
  7. Forsyningssikkerhed. Den nye varmecentral kommer til at have 100 % back up. Det er et krav, at man har det, så forsyningssikkerheden er meget høj. I praksis arbejder vi med 'mobile containerløsninger' med et fyr på træpiller eller bio-olie, som kan bruges ved nedbrud eller spidsbelastning. 
  8. Varmecentralen. Det nye varmeværk får bl.a. en akkumuleringstank, som skal lagre energi, så vi kan bruge af den, når prisen er høj på elmarkedet. Tanken kan rumme energi til tre dages varmeforbrug på en 'normaldag'. Det er en af de helt store fordele i forhold til individuelle varmeløsninger som fx en varmepumpe. Den er nødt til at køre, når der er behov - uanset prisen.
    Varmeværket udbygges løbende efter behov med lånefinansiering, og der er afsat midler til løbende vedligehold. Vi starter fx med én varmepumpe men kan udvide til tre i takt med at flere kobles på.
    Vi er altid interesserede i flere vedvarende energikilder. P.t. er solceller ikke en god investering men et samarbejde med fx et vindmøllelav kunne være interessant. 
  9. Model A > < model C. Flere i rækkehuse og andelsforeninger udtrykte utilfredshed med, at de skulle vælge model C, da de følte sig ringere stillet og fik dårligere service. Ofte vil sådanne boliger have brug for en meget kort stikledning, nogle kun 2 meter. I det tilfælde betales der 6.500 kr. til Glumsø Fjernvarme og resten af den indvendige installation, får man en VVS'er til at stå for (måske med rabat, hvis man går flere sammen). Herudover er der ikke noget årligt abonnement. I stedet kan man lave en serviceaftale med den lokale VVS'er, og så er det en god idé at lægge lidt til side til en ny fjernvarmeunit, når den en dag om ca. 25 år skal skiftes. 
  10. Varmebetalingen. Når du skal have fjernvarme, er der en engangsudgift til selve installationen, et abonnement, hvis du vælger model A og for begge modeller en løbende varmebetaling. Varmebetalingen opkræves aconto fire gange årligt og dækker dit forbrug (variabelt bidrag) og selskabets faste omkostninger (fast bidrag). Nogle efterspurgte en prisberegner til at regne den løbende varmebetaling ud. Vores erfaring med beregnerne er ikke videre positiv, og derfor har vi fravalgt den til Glumsø Fjernvarme. Ikke fordi der er noget at skjule, men fordi de simpelthen forvirrer mere end de gavner, og der er mange forbehold og snørklede faktorer at medregne, når man anvender en beregner - og det er her forvirringen opstår. Send os i stedet dit årlige gasforbrug og dit samlede antal m2, så regner vi meget gerne en pris på fjernvarme kontra gas. Husk, at du til gas udover dit gasselskab også betaler til Evida. 
  11. Udtrædelsesgodtgørelse - hvad koster det, hvis du ikke længere vil have fjernvarme? Forblivelsespligten blev afskaffet i 2019, så du kan skifte til en anden varmekilde, hvis du ønsker det - dog efter en bindingsperiode på 18 måneder til et regnskabsårs udløb. Flere ønskede et eksempel på, hvad sådan en udtrædelsesgodtgørelse kan løbe op i. Det er for det første meget individuelt og afhænger derefter af, hvornår det sker. Det er klart, at jo længere tid du er kunde, jo mere er der afskrevet af fx ledningsnet, varmeværket og egen installation. P.t. kender vi ikke den egentlige gæld og omkostninger, vi har kun nogle estimater, og derfor kan vi ikke udregne en præcis pris for udtrædelse efter fx 5 år med fjernvarme. Mere herom i §11.2 i vedtægterne. 
    Vi har ejet Sorø Fjernvarme siden 2018 og har endnu ikke oplevet, at fjernvarmekunder har bedt om at blive koblet af nettet, så i praksis sker det meget sjældent. Når udtrædelsesgodtgørelsen er der, så er det for at beskytte de resterende kunder, så de ikke kommer til at hænge på en gæld. 
  12. AffaldPlus - er det ikke affald? Hvordan kan det være, at AffaldPlus interesserer sig for at tilbyde fjernvarme? I mange år har vi produceret fjernvarme til Slagelse og Næstved (affaldsenergianlægget i Slagelse lukkede planlagt i 2024). I 2018 overtog vi Sorø Fjernvarme af SEAS, og siden har vi bygget et nyt, stort fjernvarmeværk og fordoblet antallet af kunder. 1. januar 2026 overtog vi Dianalund Fjernvarme, og også dér, skal nettet udbygges. AffaldPlus er ejet af seks kommuner, og Næstved Kommune har bedt os undersøge, om fjernvarme i Glumsø er en mulighed. Da vi både har kompetencerne og erfaringen i huset, så giver det god mening for os.  
  13. Betaling og depositum - hvornår skal betalingen falde? Alle engangsbeløb og evt. abonnenter opkræves først, når fjernvarmen er lagt ind i dit hus. Dvs. ingen skal have penge op af lommen før efteråret 2027, hvor vi regner med, at de første kunder får fjernvarme. Der er dermed lidt tid til at spare op. Hvis du har betalt 1.000 kr. i depositum, så får du dem + yderligere 1.000 kr. i rabat den dag, vi opkræver dig for installationen. 
Tidsplan for fjernvarmen i Glumsø
info

Find slides fra informationsmødet

Tilmeld nyhedsbrev

Øvrige nyheder

Læs mere
Billede af fjernvarmerør

1. nyhedsbrev fra AffaldPlus

Læs det nyhedsbrev, som er sendt rundt via de lokale kræfter i Glumsø Fjernvarme a.m…

04/11/2025

Læs mere

Affaldplus' logo in white

Ved Fjorden 20

4700 Næstved

affaldplus@affaldplus.dk

Tlf. 5575 0800

CVR 65278316

EAN 5798007304591

Find os på LinkedIn Find os på Facebook Tilmelding til nyhedsbrev
  • Til borger
    • Affalds-ABC
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Butikker
    • Nyheder
    • Helligdage
  • Til virksomhed
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Kunde på genbrugsplads
    • PlusByg for virksomheder
    • Anlæg
    • Kunde på anlæg
  • Om AffaldPlus
    • Designguide
    • Bestyrelse
    • Kontakt
    • Politikker
    • Cookiedeklaration
    • Whistleblowerordning
    • AffaldPlus in English
    • lock Login
X
  • Bestil ny adgangskode