Gå til hovedindhold
Logo for Affaldplus Genbrug og Energi
  • Borger
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Butikker
    • Affalds-ABC
    • Asbestaflevering
    • Din kommune
    • Sortering i hjemmet
    • Skilte
  • Virksomhed
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Anlæg
    • Kunde på anlæg
    • Kunde på genbrugsplads
    • Skilte
  • Besøg os
    • YderZonens forløb
    • Om YderZonen
  • Om AffaldPlus
    • Artikler
    • Bestyrelse
    • Job hos os
    • Kontakt
    • Nyheder
    • Publikationer
  • Fjernvarme
    • Dianalund Fjernvarme
    • Glumsø Fjernvarme
    • Sorø Fjernvarme
  • Selvbetjening
  • Borger
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Butikker
    • Affalds-ABC
    • Asbestaflevering
    • Din kommune
    • Sortering i hjemmet
    • Skilte
  • Virksomhed
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Anlæg
    • Kunde på anlæg
    • Kunde på genbrugsplads
    • Skilte
  • Besøg os
    • YderZonens forløb
    • Om YderZonen
  • Om AffaldPlus
    • Artikler
    • Bestyrelse
    • Job hos os
    • Kontakt
    • Nyheder
    • Publikationer
  • Fjernvarme
    • Dianalund Fjernvarme
    • Glumsø Fjernvarme
    • Sorø Fjernvarme
  • Selvbetjening
Glumsø Fjernvarme
  • Glumsø Fjernvarmes forside
  • Forside Glumsø Fjernvarme
search menu
  • Glumsø Fjernvarmes forside
  • Forside Glumsø Fjernvarme
  1. Affalds-ABC
  2. Genbrugspladser
  3. Selvbetjening
add

1. nyhedsbrev fra AffaldPlus

Læs det nyhedsbrev, som er sendt rundt via de lokale kræfter i Glumsø Fjernvarme a.m.b.a. Nyhedsbrevet markerer samtidig, at stafetten nu overdrages til AffaldPlus.
Billede af fjernvarmerør

Kære fjernvarmeinteresserede

Alle kommuner har af regeringen fået til opgave at undersøge og udpege, hvor det er muligt at etablere fjernvarme. 

I Glumsø startede det på et frivilligt initiativ, som stiftede Glumsø Fjernvarme a.m.b.a. De frivillige kræfter har gjort et kæmpe stykke arbejde, men er forståeligt nok løbet tør for energi. De har derfor kontaktet Næstved Kommune og AffaldPlus for hjælp til at fortsætte fjernvarmeprojektet i Glumsø.

AffaldPlus’ bestyrelse har sagt ja til opgaven, og Næstved Kommune har stillet en kommunegaranti til rådighed, så der nu kan arbejdes videre med projektet.

De to næste skridt
Etablering af fjernvarme er et stort projekt, som helt naturligt består af flere delprojekter og opgaver. AffaldPlus’ første bliver: 

  1. Genberegning af det samlede projekt. Det gør vi for at sikre, at alle forudsætninger i det oprindelige projekt holder: Der er kommet ændringer til lovgivningen om lånemuligheder (lavere renter), mulighed for afskrivning over flere år (lavere låneydelse), ændrede priser for tilslutning til elnettet (højere priser), ændring i design af produktionsanlæg (billigere løsninger), ændring i rørføringer (+/- på prisen), mulige nyudstykninger i Glumsø (mulighed for flere kunder) og andre mindre ændringer. 
  2. Fra a.m.b.a. til ApS. At undersøge om vi rent juridisk kan overføre alle aktiviteter i Glumsø Fjernvarme a.m.b.a. til et nyt selskab under AffaldPlus, nemlig Glumsø Fjernvarme ApS.

Hvad sker der nu?
AffaldPlus er allerede gået i gang med de to opgaver skitseret på foregående side: Med vores rådgiver, Artelia A/S, er vi ved at genberegne projektet. Sideløbende arbejder vi med det juridiske spor i forhold til at fusionere a.m.b.a.’et med et nyoprettet ApS, så vi kan overføre alle tidligere aktiviteter til AffaldPlus. 

Ovenstående, forventer vi, er afsluttet inden udgangen af 2025. 

De første af mange ‘stopprøver’
Genberegningen og den juridiske sammenlægning er første ‘stopprøve’ for fjernvarmeprojektet i Glumsø. 

Hvis genberegningerne viser, at projektet er samfundsøkonomisk, virksomhedsøkonomisk og forbrugerøkonomisk rentabelt, så forsætter vi arbejdet og indgår bindende kontrakter med kommende kunder. I den forbindelse skal det nævnes, at vi også ønsker at fortsætte med de allerede givne tilgodebeviser. 

Næste stopprøve bliver så, om der kan indgås bindende kontrakter nok. Hvis det er tilfældet, vil fjernvarmeværket blive bygget og ledningsnettet udrullet. I den del af projektet er der også en række stopprøver, så vi sikrer, at projektet er rentabelt for alle.

info

VIGTIG INFORMATION!
Fremadrettet kommer al information om fjernvarmen i Glumsø via AffaldPlus. Hvis du vil følge med, er det nødvendigt, at du tilmelder dig nyhedsbrevet, så vi har lov til at sende til dig.
 

  • AffaldPlus er et fælleskommunalt selskab ejet af seks kommuner - Faxe, Næstved, Ringsted, Slagelse, Sorø og Vordingborg Kommuner.
  • AffaldPlus driver 32 genbrugs- og haveaffaldspladser, to miljøanlæg, syv genbrugsbutikker, et affaldsenergianlæg, ét biobrændselsanlæg og en genbrugsterminal. 
  • AffaldPlus har leveret fjernvarme til Næstved Fjernvarme i 40 år. Siden 2018 har vi ejet og drevet Sorø Fjernvarme, og i år har vi overtaget Dianalund Fjernvarme.


Læs nyhedsbrevet som én samlet pdf

Øvrige nyheder

Læs mere
Affaldplus' logo in white

Ved Fjorden 20

4700 Næstved

affaldplus@affaldplus.dk

Tlf. 5575 0800

CVR 65278316

EAN 5798007304591

Find os på LinkedIn Find os på Facebook Tilmelding til nyhedsbrev
  • Til borger
    • Affalds-ABC
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Butikker
    • Nyheder
    • Helligdage
  • Til virksomhed
    • Genbrugspladser
    • Haveaffaldspladser
    • Kunde på genbrugsplads
    • PlusByg for virksomheder
    • Anlæg
    • Kunde på anlæg
  • Om AffaldPlus
    • Designguide
    • Bestyrelse
    • Kontakt
    • Politikker
    • Whistleblowerordning
    • AffaldPlus in English
    • lock Login
X
  • Bestil ny adgangskode